Muzeum klasického knihařství

Husova 24,289 34 Rožďalovice +420 604 241 049 - RNDr. Eugenie Hančarová

Parametry


  • 0 CZK
    Cena od
  • 0
    Kapacita

O nás


Knihařská dílna a dům - unikátní muzeum v původních prostorách

Přijďte se podívat, jaké krásné knižní vazby vznikaly u nás v první polovině minulého století.  V té době se české knihařské umění hodně rozvíjelo a návrhům knižní vazby se věnovali naši nejvýznamnější umělci.

Navštivte obnovenou historickou dílnu, ve které působil známý knihař a výtvarník Jenda Rajman (1892-1965). Prohlédnete si tradiční nástroje a umělecké knižní vazby.  Uvidíte rovněž obytnou část domu se starým zařízením, kde žila rodina knihaře. Ponoříte se do vzpomínek na slavné malíře, grafiky či spisovatele, kteří dílnu navštěvovali. Kromě stálé expozice pořádáme tematické výstavy.

Velikonoční prohlídka s přídavkem

Velikonoce probíhají ve znamení barev, a tak se u nás seznámíte s barvením knihařských papírů. Při tvořivé dílně si pak sami papír obarvíte pro sváteční výzdobu nebo gratulaci.

Jako velikonoční nabídku jsme pro vás připravili ukázky barevných knihařských papírů, vzniklých kdysi v této dílně. Na Velký pátek 19.4. při tvořivé dílně, probíhající v rámci prohlídky, si každý sám může zkusit barvení a zpracování papíru.

Muzeum bude mít o velikonočním prodlouženém víkendu od 19.4.2019 do 22.4.2019 otevřeno od 10 do 16 hodin.

Výstava "Pohádky pro děti i pamětníky"

Pro pohodu Vánoc a paní Zimy srdečně zveme do světa čar a kouzel, do světa kouzelných dědečků, skřítků, divotvorných pomocníků dobrých lidí - jak jej našim rodičům a prarodičům přinášely pohádkové knihy. Výstava je prodloužena.

Knihařské řemeslo si zkuste u nás

V naší řemeslné dílně si j zkusíte jednoduché úkony i při prohlídce, pro složitější připravujeme workshopy. Objednejte se k nám na dětskou dílničku nebo na kurz základů knižní vazby - vazbu zápisníčku či větší knihy. Pořádáme také tvořivé dílny s knihařskými tlačítky na zdobení knih. Všechny tyto aktivity Jsou pro malé i pro velké, pro jednotlivce i skupiny. Přizpůsobíme se věku, schopnostem a časovým požadavkům zájemců.

Knihařství - přijímáme zakázky

V ruční knihvazačské dílně se stále pracuje. Přineste si k nám opravit či svázat své knihy, nabízíme nejrůznější knihařské práce a výrobky.

Výstava „Osobnosti v knihách krásně svázaných“

prezentuje nový výběr z uměleckých knižních vazeb Jendy Rajmana, v jehož domě a dílně muzeum vzniklo. Výpravné knihy, většinou životopisy nebo výběry z díla významných umělců, byly ručně svázány v letech 1930 až 1951. Uvidíte tu nejrůznější způsoby uměleckého knihařského zpracování, vazby na holandský či francouzský způsob, polokožené i celokožené, zdobené slepotiskem či zlacením. Výstavka v bývalé Rajmanově knihovně je součástí prohlídky muze po celý rok 2019.

V naší ruční knihařské dílně vám svážeme knihy, starší knihy opravíme - převážeme. Nabízíme i širokou škálu dalších knihařských prací a výrobků - kroniky, deníky, věnovací desky apod. Vše je poctivá řemeslná práce.

Zkuste si práce v knihařské dílně. Vyberte si podle své chuti a možností - od dětské dílničky až po celodenní kurzy - od výroby přáníčka, jednoduchého zápisníčku nebo záložky až po vazbu celé knihy. V našem knihařství si vyzkoušíte třeba práci s knihařskými tlačítky, kterými se zdobí knižní desky. Nebo se seznámíte s možnostmi barvení papírů používaných v knihařství, případně s některými grafickými technikami. Kromě několika námi vyhlašovaných termínů máte možnost vlastního načasování - dohodněte si s námi termín, který vám bude vyhovovat. Poznejte vlastníma rukama krásné staré řemeslo.

Děti

Děti jsou vítány Hračky

Pozice na mapě